Kanal 28 Canlı Yayın | Giresun Haber Ajansı | Giresun TvTüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Giresunlular

Giresunlular
141 views
20 Mayıs 2021 - 14:14

Giresun’da vatandaşlar, Hicri takvime göre yazın müjdecisi olarak kabul edilen “Mayıs 7’si” kapsamında Aksu Deresi’nin Karadeniz‘e döküldüğü bölgede çeşitli geleneklerini yerine getirdi.

Giresun Belediyesince bu yıl 44’üncüsü planlanan ve dün akşam gerçekleştirilen yürüyüşle başlayan Uluslararası Aksu Festivali’nin eğlence ve geleneklerin yerine getirilmesi bölümü, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında iptal edildi.

Buna rağmen bazı vatandaşlar, Hicri takvime göre yazın müjdecisi olarak kabul edilen “Mayıs 7’si”ni kutlamak için Aksu Deresi’nin Karadeniz’e döküldüğü bölgeye geldi.

Maske ve sosyal mesafe kurallarına dikkat ederek gelenekleri yerine getiren vatandaşlar, dere kenarında dilek tuttu, “Derdim, belam denize” diyerek 7 çift, bir tek taşı suya arttı, üç kez sac ayaktan geçti.

Etkinliğe katılanlardan Hasret Yaz Gür, gazetecilere, salgın sürecinin en kısa zamanda bitmesi dileğinde bulunduğunu belirterek, “Ülkemizin huzurlu, mutlu olmasını istiyorum. Tabii ki sağlık, huzur, mutluluğu herkes için de temenni ettim. Dileklerim bunlardı.” dedi.

Giresunlular 'Mayıs 7'si' kapsamında gelenekleri yerine getirdiGiresunlular 'Mayıs 7'si' kapsamında gelenekleri yerine getirdi

Kaynak: Anadolu Ajansı / Atakan Çıtlak

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.